Lenka Vavrisová: Je mi jedno, kde na hřišti stojím

Lenka Vavrisová je jednou z nejvýraznějších osobností ženského amerického fotbalu v Česku. Založila klub Brno Amazons a proměnila jej v nekompromisního vládce domácí soutěže. V obraně ničí soupeřovy běhy i přihrávky, zatímco za zeleným stolem usiluje o rozvoj tohoto sportu. Nyní se stala nejlepší hráčkou loňského roku. V našem rozhovoru prozradila, jaká pozice ji nejvíc baví a kde se skrývá kouzlo amazonského úspěchu.

Ahoj Lenko, jak hodnotíš své vítězství v anketě o nejlepší hráčku roku?

Pozitivně :-D Jinak pro mě bylo velkým a příjemným překvapením, že se vůbec cena Hráčka roku bude vyhlašovat. Tak nějak v tom vidím další krok ve vývoji ženského amerického fotbalu v ČR.

Cítila ses před vyhlášením jako favorit?

Myslela jsem si, že mám šanci vyhrát, ale jako favorita jsem spíš viděla Bětku. Která by si to mimochodem zasloužila stejně jako já.

Před několika lety jsi ještě zvažovala přerušení nebo dokonce konec kariéry. Co tě přesvědčilo, abys pokračovala?

Já jsem chtěla skončit po sezoně 2016, kdy jsem všechny zápasy odehrála se zánětem v rameni. Už přeci jenom nejsem nejmladší a mám pár šrámů na těle, které se každý rok ozývají. Tím, že jsem ale v sezoně 2017 působila převážně v pozici kouče a nemohla se moc často účastnit tréninku jako hráč, se šetřilo moje tělo, které bylo v sezoně ready. A jinak velkou měrou k tomu přispěly holky z týmu, které ani na chvilku nenapadlo, že bych nehrála.

Na hřišti jsi univerzál, umíš hrát linebackera, defensive backa, chodíš kopat punty… Jaká pozice tě nejvíc baví?

Moje srdcovka byla a vždycky bude middle linebacker. Musím ale říct, že safety má taky něco do sebe. Fotbal mě ale baví tak nějak komplexně, takže je mi to v podstatě úplně jedno, kam mě postavíte.  Na každé pozici si najdu něco, co mě bude bavit.  Pamatuju si, jak nám párkrát na tréninku chyběla offensive line, tak jsem tam šla, protože se tam nikdo moc nehrnul. Nechápu proč, protože i tam to byla velká zábava.

Kromě toho jsi také hrajícím trenérem, manažerem, k tomu chodíš do zaměstnání. Nemáš někdy pocit, že bys už nejradši s něčím sekla, abys měla víc času na sebe?

Jo, jasně, že ten pocit občas mám. Zvlášť po sezoně toho mám vždycky plný zuby, ale to asi tak nějak většina lidí v týmu. Já na sebe ale čas mám. Většinu z něj věnuju fotbalu nebo sportu tak nějak obecně, protože mě to prostě baví. Takže v podstatě fotbal a vše kolem něj je můj čas pro sebe :-) Spíš než víc času pro sebe ale vím, že musím víc času věnovat svému snoubenci. Ten je pro mě velkou oporou a podporou. Určitě bychom si zasloužili víc času pro nás dva.

Pozice hrajícího trenéra je spojená s tlakem, jistě se od tebe očekávají dobré výkony. Jak se s tím vyrovnáváš?

Nad tím jsem nikdy nepřemýšlela, takže mě to ani netíží :-) Vím, že fotbal docela umím, znám ho a umím se připravit i fyzicky. Takže si prostě věřím. Letos jsem ale připravovala herně a takticky celou obranu, od playbooku přes scouting až po rozhodování o tom, co se bude hrát na jednotlivých zápasech. Laťka byla z roku 2016 nastavená celkem vysoko. Takže jestli jsem někde cítila tlak a byla hodně nervózní, tak to bylo z obavy, jak bude vypadat obrana v prvním zápase. Nakonec to dopadlo dobře :-D Což je mimochodem zásluha i Lukáše Dvořáka, který připravoval obranu společně se mnou.

Trenéřina amerického fotbalu je bezmála vědecký obor. Jak se v něm vzděláváš?

Vzdělávám se, jak se dá. Jezdím na fotbalová školení, která pořádá asociace, koukám na videa, čtu na internetu. Sleduju, poslouchám a konzultuju se zkušenějšími trenéry. Kromě toho se snažím vzdělávat i v oblasti fyzické přípravy, prevence zranění a sportovní výživy, protože bez toho to ve fotbalu taky nejde.

S managementem máš naopak z civilního života zkušenosti. Co je nejtěžší na tom vést fotbalový tým?

Nejtěžší je vždycky práce s lidmi.  Musíte najít společnou řeč se všemi.  U holek je to ještě o to těžší, že musíte částečně dělat i týmového psychologa. Pro mě byl vždycky nejdůležitější osobní přístup, což je v týmu 40 holek taky dost náročné. Snad se mi to aspoň trochu daří. Na druhou stranu vám to taky hodně dá. Mě amazonky posunuly o strašný krok dopředu. Naučila jsem se spoustu věcí, které se hodí v každodenním životě i v pracovní profesi. Je to zkušenost k nezaplacení.

Amazonky jsou momentálně nejlepším českým týmem. Kde se skrývá kouzlo vašeho úspěchu?

Myslím, že základ je v tom jádru, v těch holkách, které jsou v týmu od začátku. Ne nadarmo se říká, že tým tvoří prvních deset. Nastavily jsme nějakou laťku a té se držíme. Když se k tomu pak přibalí další šikovné holky a trenéři, funguje to.

Spolupracujete s mužským týmem Brno Sígrs. V čem vaše partnerství spočívá?

Nejdůležitější je asi to, že nás momentálně kluci ze Sígrs trénují. Na oplátku já pomáhám s jejich juniorkou. No a pak spolupracujeme tak nějak na tom, co jeden nebo druhý aktuálně potřebuje. Pomáháme si na zápasech atp. Nějak to prostě funguje, i když to nemá přesná pravidla.

Mužské týmy často stojí na zahraničních posilách. Kdy se tento trend dostane i do ženského fotbalu?

My už v podstatě jednu posilu ze zahraničí máme. Je jí Polka Aleksandra Lukasiewicz, která s námi odehrála už druhou sezonu. Nemyslím si ale, že by se tenhle trend nějak do budoucna rozmohl. Ženský fotbal je v podstatě ještě pořád v začátcích, takže pokud bychom měli na něčem pracovat a stavět, jsou to holky od nás z ČR. Co by nám ale mohlo pomoct, je posila v podobě zahraničního trenéra.

Stala ses nejlepší hráčkou roku, na kontě máš dva české tituly. Co tě ještě může motivovat?

Já si vždycky něco najdu :-D Pro mě je důležité mít nějaký cíl. Zatím jsem s tím ale nikdy problém neměla. Chtěla bych být zase o něco lepším trenérem. Letos pro mě bude motivací i 9s fotbal, který nově budeme hrát. Bude to zase trošku něco jiného a blíž klasickému jedenáctkovému fotbalu. Pokud budu hrát, tak na pozici safetyho, kde budu chtít zahrát nejlíp jak umím a taky se budu muset naučit nové věci. Motivace pro mě bude i národní flagový tým. Je toho spousta.

Autor: Marek Dvořák

Video z Galavečera amerického fotbalu a cheerleaders:

www.youtube.com/watch?v=nTV6jrmRF8M