Představení týmu na amfotbal.cz

Za založení týmu Amazons Brno by se dal považovat první nábor, který proběhl 5.června letošního roku. Celý tento kolotoč začal však už na začátku jara 2013 – což znamenalo sehnat schopné a kvalitní trenéry, dostat se do povědomí lidí, zajistit prostory, vytisknou letáčky, atd. Nápad založit ženský tým amerického tackle fotbalu v Brně vznikl zároveň ve třech hlavách. Přesněji za tím stojí Denisa Bošanská , která musela hned ze začátku Amazonky opustit z časových důvodů, Lenka Vavrisová , která je i aktivní hráčkou týmu a Vojtěch Sláma.

První nábor proběhl za celkem sychravého počasí. Ani to naštěstí nikoho neodradilo a holky přišly v úctyhodném počtu třinácti. Na náboru se holky předvedly hned v několika disciplínách. Mimo to jim byla zběžně vysvětlena i pravidla a některé si vyzkoušely i výstroj.

Po zhodnocení výsledků a celkového dojmu jsme s trenérem defense Danielem Florou a trenérem offense Lukášem Bowyerem dospěli k názoru, že Amazonky před sebou mají velice nadějnou budoucnost.

Hned následující týden po náboru začaly tréninky 2krát týdně. Holky jsme podle jejich výsledků z náboru a prvotnímu projevování na hřišti rozdělili do fotbalových postů a od pátého tréninku už začaly oddělené tréninky offense a defense.

Jak plynul čas, přicházely nové hráčky. Některé i odcházely, ale to pevné jádro z náboru a pár nově příchozích drží až do teď. A s velkým nasazením. Jejich zápal a chtíč se zlepšit je obrovský a za pouhých pár měsíců je vidět ten velký posun.

FOTKA_SOUSTREDENI S HARPIES FOTKA_TRENINK2

Přes červenec a srpen byl pouze jeden fotbalový trénink týdně, druhý byl dobrovolný cross-fit ve fitness centru. Holky si přes všechny povinnosti našly čas a s velkou radostí nás trenérů byl o omezený počet míst na cross-fit celkem „boj“. Přes prázdniny přibyli i noví trenéři: offense line si vzal pod svá křídla Pavel Žák s pomocným trenérem Jiřím Janečkem a trénování našich dvou quarterbacků vede Jan Záhořanský. Všichni trenéři jsou nebo byli aktivními hráči Brno Alligators, kterým bych chtěl tímto také velice poděkovat.

Vše zní krásně, ale jak to tak chodí, i u Amazonek je jeden háček a to celkem podstatný a tím je finanční stránka věci. Holky si všechno musí hradit ze svého, trenéři trénují jakožto výplň svého volného času a dokonce musí sem-tam i něco přihodit ze svého. Sponzoři prostě nejsou. A jelikož výstroje jsou celkem drahá záležitost, budeme si muset počkat na Ježíška, Mikuláše, všechny narozeniny a svátky a na jaře už snad „natvrdo“. Zatím trénujeme na flagfootball. Ale to snad jen dočasně.

FOTKA2_SOUSTREDENI S HARPIES SKUPINOVKA_SOUSTREDENI S HARPIES

Koncem prázdniny jsme kývli na nabídku pražských Harpií a přijeli jsme za nimi na jeden den na jejich soustředění do Křižanova. Holky navlékly výstroje, helmy a konečně mohly zužitkovat to, co se předchozí 3 měsíce tak pilně učily pouze „nasuchu“. I když na sobě měly výstroj s helmou poprvé, svými výkony se rovnaly a dokonce i převyšovaly zkušenější holky z jiných týmů, za což mají můj velký obdiv.

Zatím vše šlape jako hodinky. Ve středu 18. září máme druhý nábor. V polovině října nás čeká intenzivní soustředění a koncem října první dva přátelské zápasy ve flagfootballu.

V neposlední řadě bych chtěl říct, že Amazonky jsou kolektiv, jaký se jen tak nevidí. Všechny jsou individuality, velké osobnosti, ale přitom spolu vycházejí. Dokonce víc než to, staly se z nich kamarádky i v osobním životě a co si budeme nalhávat, i o tomhle ten fotbal je!

 

Zdroj: amfotabl.cz, Autor textu: Vojta Sláma