Amazonky nabírají posily i zkušenosti

Amazonky nabírají posily i zkušenosti

 

Ženský tým amerického fotbalu Brno Amazons má do sezony sice daleko, ale to neznamená, že by po loňském vítězství v domácí soutěži usnul na vavřínech. Naopak, právě probíhá mimosezónní příprava, která s sebou přináší řadu změn a novinek.

 

Ty největší se patrně odehrály na trenérských postech. „Kvůli nedostatku volného času nám odešli trenéři lajn Pavel Žák a Long Nguyen a také trenér runningbacků Vojtěch Sláma,“ vypočítává kapitánka a manažerka týmu Lenka Vavrisová. „K Danielu Schmiedovi a Luďku Skoupému se ale pravděpodobně přidají i Lukáš Dvořák a Jiří Stejskal, kteří nám pomáhají už teď. Jsou to zkušení hráči, kteří mají potenciál nám předat spoustu dovedností a znalostí,“ usmívá se Vavrisová.

 

Během zimní přípravy přišla do týmu také řada nováčků. „Po náborech máme asi 30 nových hráček,“ vypočítává Vavrisová. „Dobře vypadá zejména Magda Heroschová, dvojče Bětky Heroschové, která loni zářila na pozici WR. Talentovaných nováčků je ale spousta. Věřím, že letos bude boj o místo v sestavě zvlášť vyhecovaný, což týmu jedině pomůže,“ dodává Vavrisová.

 

Zkušenosti z kolébky sportu přinese i letos Aleksandra Lukasiewicz, která loni hrála na pozici RB/FB. Na jaře by měla hrát za Chicago Force v USA a po skončení jejich sezony se připojí k Amazonkám.

 

A jak sportovkyně v zimě trénují? „Základem je samozřejmě posilovna. Pod profesionálním vedením trénujeme v Big One Fitness. S touto organizací spolupracujeme dlouhodobě. Také doufám, že stejně jako loni navážeme spolupráci s Workout Brno. Kromě zvedání železa máme momentálně přípravu zaměřenou na atletické základy, koordinaci a dovednosti jako chytání míče či pohyb na hřišti,“ říká Vavrisová. „V březnu se oblečeme do výstroje a jdeme ven. Tam se bude lámat chleba, spousta lidí odpadne, jakmile zjistí, jak moc kontaktní sport fotbal je.“

 

Je-li příprava jakousi školou fotbalu, pak maturitou budou přátelské zápasy. Amazonky letos plánují dva – jeden na začátku června a druhý na soustředění těsně před sezonou. „Přáteláky jsou důležité, aby se nám otloukly nové hráčky, abychom si ujasnily playbook a rozehrály se. Není to ale naše jediná herní praxe. Část týmu se připravuje s flagovým národním týmem žen na nadcházející mistrovství Evropy, které bude letos u nás v ČR,“ láká fanoušky Vavrisová.

 

Autor článku: Marek Dvořák