Amazonky jdou do finále. Čeká nás válka, shodují se.

 

Legendární válečnice z řecké mytologie by byly na své jmenovkyně hrdé. Brněnské Amazonky v historicky první sezoně ženské ligy amerického fotbalu v Česku předvedly vynikající výkon, když dvakrát zvítězily v základní části soutěže a dostaly se tak do finále. Tam je čekají hráčky Prague Black Cats, se kterými se střetnou 7. listopadu v Praze.

„Klíčem k vítězství je udržet disciplínu hlavně v obraně a nedělat zbytečné chyby, protože ty Kočky rády trestají,“ říká linebacker a kapitánka Amazonek Lenka Vavrisová. „Mají dobrou offense a rychlého a běhavého quarterbacka, nechceme, aby po zemi získávaly yardy. V útoku musíme přidat na agresivitě,“ nabízí možnosti Vavrisová. „Kočky se nedají snadno, bude to válka, ale už jsme je jednou porazily a dokážeme to i podruhé,“ věří si jedna ze zakladatelek týmu.

 

Od té doby, kdy byly Amazonky v roce 2013 založeny, už uteklo hodně vody a tým odehrál řadu zápasů. První ligová sezona byla ale přeci jen výjimečná. „Hrály jsme už předtím hodně utkání, ale buď přátelská, nebo samostatné turnaje. Šlo hlavně o získání zkušeností a natestování taktiky,“ vysvětluje Martina Červená, wide receiver Amazonek. „Do všech jsme šly s úmyslem vyhrát, ale teď, když začala opravdová liga, jsme motivované desetkrát víc. Chceme být nejlepším týmem České republiky!“ netají se svými ambicemi Červená, která už týmu přispěla desítkami chycených pasů a jedním touchdownem. „Pokud se mi statistiky vylepší, budu jedině ráda, ale důležitá je výhra,“ usmívá se Martina Červená.

           

Vzhledem k agresivní běhové hře, kterou se Black Cats pyšní, bude důležitou postavou nedělního střetnutí linebacker Amazonek Ivana Hájková: „Myslím, že máme na to Kočky porazit. Vrátí se nám některé hráčky, které minule kvůli zranění nemohly nastoupit. Když bude každá z nás dělat, co má, dokážeme vyhrát,“ míní Hájková. „Každý zápas je nová věc, ať už jsme s daným soupeřem hráli, nebo ne. Jediné, co musíme, je soustředit se na každý míč.“

           

Black Cats budou vsázet především na zkušenosti – i když jsou oba týmy na fotbalové mapě Česka poměrně dlouho, Kočky vznikly při nejlepším českém týmu Prague Black Panthers a jejich trenéři patří mezi elitu. Ani toho se však Amazonky nebojí. „Soboty se nemůžu dočkat,“ říká centr Amazonek a nejlepší hráčka útoku v loňské sezoně Hana Zetková. „Bude to také poslední utkání podzimu, takže si jej chceme užít. Holky z Black Cats nejsou lehkým soupeřem, ale už jsme je jednou porazily. Očekáváme napínavý zápas!“

           

Zápas se odehraje na hřišti Slavia na Vladivostocké. Výkop začne ve 14.00. Všichni fanoušci krásných žen a tvrdého sportu jsou srdečně vítáni.

 

 

Autor článku: Marek Dvořák