Flag football - bezkontaktní fotbal

 

Flag football je bezkontaktní, běhová a taktická hra. Lze ho hrát prakticky kdekoliv. Ke hře je nutné pouze vhodné sportovní oblečení, obuv, míč, flagy, čili pásky, které má každý hráč kolem pasu a hřiště (louka, plácek za domem atp.). Flag football je takticky, atleticky a herně velice zajímavý sport.

V České republice se v současnosti hrají soutěže U19, U15, kterých se účastní celkem 18 týmů. Každoročně je také pořádáno Mistrovství ČR, kterého se může zůčastnit jakýkoliv tým, jehož hráči jsou členy České asociace amerického fotbalu. V letošním roce se národní tým U15 zúčastnil Mistrovství Evropy v Srbsku. Pro rok 2017 je navíc hostitelem Mistrovstí Evropy ve flagu právě Česká republika. Nepravidelně jsou pak také pořádány další turnaje ve flagu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Věková skupina

Flag je vhodný především pro mladší věkové skupiny (do 15 let), avšak v ČR se pravidelně pořádají i soutěže pro dospělé. Vhodné je rozdělení do skupin ve věkovém rozpětí 2-3 let. Není však vyjímkou, že spolu hrají děti i ve věku např. 8 -15 let. Hra je vhodná jak pro chlapce, tak děvčata, muže či ženy.

 

 

 

Princip hry

Jedná se bezkontaktní typ hry. Jakýkoliv nepovolený kontakt je faulem a je strestán penalizací. Základ hry je postaven na principech amerického fotbalu. Cílem útoku je dostat míč do koncové zóny hřiště a tím skórovat, cílem obrany je zastavit útok. Útok může míč posouvat po hřišti buď během s míčem nebo může míč házet vzduchem. Obrana pak musí útočníka (hráče s míčem) zastavit pomocí strhnutí flagu (proužek látky umístěný na pase).

Flag football se hraje ve verzi 5s, čili 5 proti 5. Tým tvoří 5 hráčů útoku a 5 hráčů obrany. Vždy proti sobě na hřišti stojí útok týmu A a obrana druhého týmu B. Útok A má 4 pokusy na to, aby přešel polovinu hřiště. V případě, že se to útoku podaří, má další 4 pokusy na to, aby mohl skórovat. V případě, že tuto vzdálenost nepřekoná, nastupuje na hřiště útok týmu B.